Top.Mail.Ru

Этнографический музей "Спадчына"

Занятак “Жніўны абрадава-гульнёвы і святочна-ўраджайны комплексы”

 Войшніс Ф.С., кіраўнік этнаграфічнага

                    музея “Спадчына”

 

Мэта: пазнаёміць выхаванцаў са жніўна абрадава-гульнёвым і святочна-ўраджайным комплексе 

Задачы:

- узнавіць і пашырыць веды пра традыцыйныя беларускія святы і абрады, звязаныя са жнівом;

- навучыць адрозніваць асаблівасці абрадаў Зажынак і Дажынак, свята Багач;

- далучыць школьнікаў да тысячагадовай  традыцыі народа;

- развіваць аналітычнае мысленне школьнікаў;

- садзейнічаць выхаванню цікавасці да народных святаў і абрадаў, а таксама імкненне захоўваць спадчыну.

Атрыбуты: калоссе, лубок, ручнік, фартухі, стол, талерка, збожжа.

Музычнае суправаджэнне: песні “Мой родны кут”, “Беларуская полька”, “Полька-весялуха” (муз. І. Лучанка), народныя песні.

 Абсталяванне. Выстава кніг “Летнія і восеньскія святы”, “Традыцыйная мастацкая культура беларусаў”, “Жывая крыніца”, “Народная спадчына”, “Зборнік беларускага фальклору”, “Беларускія народныя абрады”, матэрыялы з інтэрнэт-рэсурсаў пра Зажынкі, Дажынкі, Багач.

Занятак праведзены ў школьным гісторыка-этнаграфічным музеі “Спадчына”.

Ход занятку

І. Арганізацыйны момант

(Гучыць  мелодыя песні  “Мой родны кут”(муз. І. Лучанка,  сл. Я. Коласа)

Педагог. Добры дзень, мае даражэнькія. Сёння ў нас  незвычайны занятак. Мы з адправімся падарожнічаць у краіну святаў і абрадаў, звязаных са жнівом.

ІІ. Уводзіны

Педагог. Для кожнага чалавека  Радзіма пачынаецца з таго месца, дзе ён  нарадзіўся і вырас, дзе жыве і вучыцца, дзе працуюць яго бацькі, родзічы. Наша Радзіма – Рэспубліка Беларусь, малая радзіма – аграгарадок  Забалаць. Усё, што мы вывучаем, гэта і ёсць ваш уклад у моц нашай Радзімы. Як вы лічыце, чаму? (Беларусі патрэбны адукаваныя людзі.)

 Кожны павінен любіць свой край, бо чалавек, які  любіць зямлю, на якой жыве, робіцца моцным і мудрым. У нашых продкаў было шмат святаў, звязаных з важнымі падзеямі ў жыцці чалавека. Яны паўтараліся з году ў год і былі  падпарадкаваныя гадавому вітку Зямлі вакол Сонца, якое давала веснавы росквіт прыродзе і замарожвала яго надоўга восенню, каб адрадзіць  наступнай вясной. Так утварылася кола святаў і абрадаў беларускага народа. Давайце звернемся да дошкі, на якой прымацавана схема “Кола свят”. Успомнім,  якія святы і абрады мы ведаем (Адказы выхаванцаў. Зімовыя: Каляды, Шчодры вечар (Стары Новы год), Грамніцы (Стрэчанне), Масленіца.  Вясновыя:Гуканне вясны, Саракі,Вербная нядзеля (Вербніца) Вялікдзень, Юр’я, Радаўніца, Сёмуха. Летнія: Купалле, Ілля, Зажынкі, Дажынкі.Восеньскія: Багач, Пакровы, Дзяды.) Пра гэтыя святы і абрады больш падрабязна вы можаце даведацца з кніг (знаёмства з выставай кніг), з інтэрнэт-рэсурсаў.

 ІІІ.Тлумачэнне новага матэрыялу.

1. Педагог. Сёння ў нас будзе ісці гутарка толькі пра святы і абрады, звязаныя са жнівом. Як вы лічыце, якія гэта святы і абрады? (Адказы выхаванцаў. Зажынкі, Дажынкі, Багач.)

З 12 ліпеня па 27 верасня беларусы святкуюць “Жніво” – самы працяглы комплекс рытуалаў, ад Зажынак да Дажынак.

2. Паведамленне пра дзеянні, якія папярэднічаюць жніву.

3. Гутарка (вучні адказваюць на пытанні пра Зажынкі).

- Якая праца складала падрыхтоўку да зажынак?

- Які абрад выконвалі перад Зажынкамі?

- У які дзень тыдня іх праводзілі?

- Як выглядалі жнеі ў першы дзень працы?

- Што яны бралі з сабою ў поле? Для чаго?

- Як беларусы называлі першы зжаты сноп?

- Які абрад звязваўся з ім?

- Якія песні спявалі ў час жніва?

4. Педагог. Дажынкі ўвасобілі імкненне чалавека магічна паўздзейнічаць на ніву, заклікаць яе пладавітасць, забяспечыць у будучым плён працы па збору ўраджаю.

5. Звесткі спецыяльна падрыхтаванага выхаванца пра абрад Дажынак на Беларусі (абрады, звязаныя з дажынкавым снапом, абрад “Багіня”, дажынкавае свята – свята ўраджаю).

6. Педагог. Звярніце ўвагу на старажытны ўзор вышыванкі “Жытняя баба”, паспрабуйце намаляваць і расфарбаваць яе (праца ў групах).

Малайцы, добра справіліся з заданнем. Скажыце і пакажыце, на чым такі арнамент мы бачым у нашым школьным музеі? (Вучні паведамляюць і паказваюць арнамент на ручніках, на беларускім народным адзенні).

ІV. Фізкультхвілінка.

Гульня “Калоссе”. На падлозе раскінуты каласы. Выклікаюцца 4 дзяўчынкі, якім завязваюць вочы. З завязанымі вачыма яны павінны сабраць “ураджай”. Гульня праводзіцца пад “Польку-весялуху”.

V. Свята Багач.

 Педагог.Вось і жыта пажалі, каласкі пазбіралі і прыйшло на нашу нівачку  добрае свята Багач.

1. Інсцэніроўка свята “Багач” (сімвал свята Багач,  абрад сустрэчы “багача”, традыцыйнае застолле).

Дзяўчынкі, якія “збіралі” ўраджай, упрыгожваюць калоссем абраз.

2. Гульня “Каравай” (гучыць мелодыя песні “Таўкачыкі”). Зараз будзем пячы пірог (імітацыя рухаў). Паднімаемся з месца і рыхтуем стол для выпечкі цеста.  Апранулі фартух. Засучылі рукавы, у вялікую міску высыпалі муку. Месім і раскатваем цеста. Лепім пірог. Ставім у печ. Дастаем з печы. Кладзем на ручнік. Малайцы! Якія прыгожыя і смачныя караваі атрымаліся.

3. Якое ты, свята Багач? Дапішыце  назоўнікі і прыметнікі насупраць кожнай літары, якія характарызуюць свята. Напрыклад, Б – багацце, багач.

А – адзінае, адметнае;

Г – гістарычнае, гарачая пара; 

А – адмысловае;

Ч – чароўная пара, чарадзейнае.

. Замацаванне

Чаму мы сёння навучыліся? (Адказы выхаванцаў.)

4. Разгадайце крыжаванку. Вызначце назву аднаго з галоўных  восеньскіх свят.

 Па гарызанталі: 1. Назва першага месяца восені. (Верасень.) 2. Як называецца свята, якое адзначаюць, калі на полі дажаты апошні сноп? (Багач.) 3. Назва свята збору ўраджаю. (Жніво.) 4. Дзе “абнаўлялі вогнішча” ў хаце падчас святкавання Багача? (Печ.)

Па вертыкалі:1. З якога зерня хлеб пякуць? ( З жыта.). 2. Куды кожны гаспадар адсыпаў жменьку зерня, калі рабілі “багач”? (Лубок.). 3. Што абнаўляў у печы гаспадар? (Вогнішча.) 4. “Ой, якая багатая восень! Усё ў яе ўдалося! Жыта ў трубу павялося, а авёс як тын прарос! А ячмень палез на пляцень. А пшаніца – як брусніца, а якое зерне, як кветка” (Грэчка.) 5. Самае галоўнае багацце ў гаспадара (Хлеб.)

VІІ.Рэфлексія.   

Ціха гучыць мелодыя песні “Мой родны кут…” (сл. Я. Коласа, муз. І. Лучанка).

Заключнае слова педагога (на фоне музыкі).

Вось і завяршылася наша падарожжа ў краіну абрадаў і святаў, звязаных са жнівом.У будучым мы будзем знаёміцца з асаблівасцямі   зімовых, веснавых, летніх абрадаў і святаў, з народнымі гульнямі, якія праводзіліся на ўрачыстасцях. Не забывайце сваю спадчыну, дзеці. Любіце, як матулю, сваю малую радзіму. Памятайце пра сваіх продкаў, родзічаў, землякоў.

 

 

ПРА НАС

 

 

Кароткая характарыстыка этнаграфiчнага музея “Спадчына”

 

Этнаграфічны  музей Забалацкай сярэдняй школы створаны ў верасні 1985 года. Кіраўнікамі музея з 1985 па 1987 гг. была Мялешка Таццяна Іванаўна, настаўнік рускай мовы і літаратуры, з 1987 па 1993 гг. – Войшніс Фаіна Стэфанаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, з 1993 па 1997 гг. – Адамоніс Ванда Браніславаўна, настаўнік гісторыі, з 1997 па 2003 гг. Бужынская Леакадзія Яўгеньеўна, настаўнік геаграфіі, з 2003 па 2004 гг. – Радзько Вольга Мечыславаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры. Кіраўніком этнаграфічнага музея “Спадчына” з 2004 г.з’яўляецца  Войшніс Фаіна Стэфанаўна.

Наш музей прапагандуе культурную спадчыну роднага краю.  Мы знаёмім дзяцей і дарослых са знакамітымі людзьмі, з песеннай спадчынай. У музеі праходзяць урокі гісторыі, грамадазнаўства, беларускай мовы і літаратуры, працоўнага навучання.

Агульная колькасць эспанатаў – 580

Колькасць экспанатаў асноўнага фонду – 470

Колькасць экспанатаў дапаможнага фонду –  110

 Экспазіцыя музея (раздзелы “Беларуская хатка”, “Куток гаспадара”, “Куток гаспадыні”, “Ткацтва і вышыўка”, “Вырабы з саломы і лазы”) апавядае пра жыццё і побыт жыхароў Забалаччыны канца ХІХ – сярэдзіны ХХ стагоддзя. Ільняныя вырабы, ткацкія прылады працы, вырабы з саломы і лазы. Тут і прылады земляробчай працы, гаспадарчы рыштунак, конская вупраж і інш.

Этнаграфічны музей “Спадчына” – цэнтр выхаваўчай работы па народных традыцыях, па гісторыі Бацькаўшчыны, пошука-даследчай дзейнасці. Задача музея – каб кожны экспанат як мага актыўней працаваў на сваіх наведвальнікаў.

Юныя экскурсаводы праводзяць вучэбныя, тэматычныя, віртуальныя экскурсіі, экскурсіі тыпу “музей у чамадане” на беларускай, рускай і нямецкай мовах, падчас якіх можна не толькі далучыцца да мінулага нашых продкаў, але і зрабіць “сэлфі”, прымераць адзенне забалацкіх мадоннаў пачатку – сярэдзіны  ХХ ст.

 Для навучэнцаў школы арганізоўваюцца экскурсіі-вандроўкі ў рамках міні-праекта “Маленькая краіна – гэта мая Забалаць”. Распрацаваны некалькі турыстычных маршрутаў па наваколлі Забалаччыны.

У музеі дзейнічаюць выставы “Матулін ручнік”, “Мова забалацкіх дываноў”, “Забалацкая школа: учора і сёння”, “Калекцыя калядных, навагодніх і велікодных паштовак ХХ стагоддзя”, “Грашовыя знакі мінулага”.

На базе музея працуе клуб “Спадчына”, члены якога ладзяць каляндарныя і сямейна-бытавыя святы і абрады; заняткі краязнаўчай накіраванасці, квэст-гульні.

Пры музеі працуюць пошука-даследчыя атрады “Пошук”, “Нашчадкі”. Актыўна вядзецца краязнаўчая, турыстычная і пошукавая работа. Сабраны краязнаўчы матэрыял, які выкарыстоўваецца ў вучэбна-выхаваўчым працэсе.

Войшніс Фаінай Стэфанаўнай, кіраўніком музея, і членамі гісторыка-краязнаўчай секцыі НТВ “Шлях у навуку” напісаны шэраг даследчых работ аб малой радзіме і яе знакамітых земляках, удзельніках  Вялікай Айчыннай вайны.

Удзел у конкурсах, канферэнцыях, краязнаўчых праектах і акцыях садзейнічае паспяховай сацыялізацыі і самарэалізацыі навучэнцаў.

Вынікі даследчай дзейнасці краязнаўцаў за апошнія тры гады (2019 – 2021):

- абласныя этапы конкурсаў: 9 дыпломаў І ступені, 7 дыпломаў ІІ ступені, 5 дыпломаў ІІІ ступені. Музей “Спадчына” ў абласным конкурсе “Віртуальны музей установы адукацыі” ў намінацыі “Веб-сайт музея” заняў І месца.

- рэспубліканскія этапы конкурсаў: Тры дыпломы І ступені: за распрацоўку матэрыялаў у ХVІІІ рэспубліканскай выстаўцы навукова-метадычнай літаратуры, педагагічнага вопыту; за ўдзел у рэспубліканскіх конкурсах этнаграфічных музеяў (экспазіцый) і “Скарбонка краязнаўчых знаходак”. Два дыпломы ІІ ступені: у рэспубліканскім конкурсе юных музеяў устаноў адукацыі ў намінацыі “Гісторыя аднаго экспаната” і ў творчым праекце “Скарбонка краязнаўчых знаходак” у рамках Усебеларускай маладзёжнай экспедыцыі “Маршрутамі памяці, маршрутамі адзінства”, дыплом пераможцы ў І Рэспубліканскім конкурсе творчых пісьмовых работ “За што я люблю родную зямлю”,  дыплом лаурэата ў творчым праекце “Натхнёны водарам Радзімы”.

Навучэнцы прымалі ўдзел у ХІІ і ХІІІ Міжнародных маладзёжных навукова-практычных канферэнцый “Вялікая Айчынная вайна ў 1941 – 1945 гг. у  гістарычнай памяці народа”. Атрымалі пахвальныя водзывы і падзякі педагогу.

Вынікі даследчай дзейнасці за 2021 - 2023 гады:

Міжнародныя дыпломы - 6 (2 - І ступені, 4 - ІІ ступені);

Рэспубліканскія дыпломы - 4 ІІ другой ступені;

абласныя дыпломы - 24 (10 - І ступені, 9 - ІІ ступені, 5 - ІІІ сткпені).

 

Наша команда

Наша команда

Мар'янская Лілія Паўлаўна

Войшніс Фаіна Стэфанаўна

Мар'янская Лілія Паўлаўна

Наша команда

Войшніс Фаіна Стэфанаўна

Мар'янская Лілія Паўлаўна

УДЗЕЛ У КОНКУРСАХ І ПРАЕКТАХ
2023-12-14 23:00  УДЗЕЛ У КОНКУРСАХ І ПРАЕКТАХ У 2019 – 2023 гг. актывісты музея, удзельнікі гісторыка-краязнаўчай секцыі школьнага навуковага таварыства вучняў “Шлях у навуку”, навучэнцы школы, іх кіраўнікі Ф.С. Вой...
ЭКСКУРСІЙНАЯ ДЗЕЙНАСЦЬ ЭТНАГРАФІЧНАГА МУЗЕЯ “СПАДЧЫНА”
2023-12-14 22:41 ЭКСКУРСІЙНАЯ ДЗЕЙНАСЦЬ ЭТНАГРАФІЧНАГА МУЗЕЯ “СПАДЧЫНА” Адным з эфектыўных відаў дзейнасці этнаграфічнага музея “Спадчына” з’яўляецца падрыхтоўка экскурсаводаў з ліку навучэнцаў.  За 2021 – 2023 гад...
Савет этнаграфічнага музея "Спадчына"
2023-09-25 13:41 Савет этнаграфічнага музея “Спадчына”  1. Юшэвіч Надзея Іванаўна – дырэктар  дзяржаўнай установы адукацыі “Забалацкая сярэдняя школа імя Я.Н. Карпянкова” 2. Мар’янская Лілія Паўлаўна – настаўнік гі...
План работы
2023-09-05 14:45   План работы этнаграфічнага музея “Спадчына” на 2023/2024 навучальны год № п/п           Накірункі і змест работы                              Тэрмін в...

Справаздача "Тыдзень Этнаграфічнага музея" 

Top.Mail.Ru google-site-verification=qdfyVLnF0XqW4z_zbAcUO5CPzEfFXwZG8ruI7E8EvsA google-site-verification: google6c9153f8f6561b92.html